Starptautiskais līmenis
-par UNI Finanšu sektora konferenci un digitalizācijas ietekmi;
– par Valda Dombrovska ieteikumu veidot konkurētspējas padomes;
-par WTO sabiedrisko forumu;
-par sammitu Ženēvā un „Globālo darba spēka nodokli”;
-par UNI reakciju uz noslēpumaino darīju transatlantijas līgumu sakarā;
-par Pasaules darba ļaužu protestiem pret korporatīvas alkatības.
Par UNI finanšu sektora Konferenci
2015.gada 21.-23.oktobrī Antālijā notika konference – UNI Europa „finance”. Konferences dalībnieki – UNI Europa arodaktīvisti.
Konferencē secināja ka Eiropa, kā arī finanšu sektora iestādes ir mainījušas. Tās palika nedraudzīgākas kā strādājošiem tā arī arodu biedrībām. Mums visiem kopā jāmaina Eiropa! Tāds bija vadošais noskaņojums dalībnieku runās.
Apspriežot digitalizācijas ietekmi uz nākotni,- daudzi dalībnieki pauda tādu viedokli, ka digitalizācija – nav jāuztver viennozīmīgi kā kaut kas slikts darbiniekiem. Digitalizācija nesīs citāda veida darba vietas un darba formas, mums jāapmācās tām.
Arodbiedrības aktīvisti konferencē apsprieda digitālizācijas ietekmi uz vietējiem un globālajiem tirgiem. Tā cilvēki no Francijas ziņoja, ka visapkārt slēdz ciet banku nodaļas, bet peļņa turpina pieaugt, ka digitālā automatizācija rezultē kārtējā restrukturizācijā.
Diskutēts arī par to ka , lai sasniegtu darbiniekiem pozitīvas pārmaiņas.-arodbiedrības biedriem aktīvāk jāpieaicina pievienoties mūsu organizācijai jauniešus!
Konferences dalībnieki akcentēja ,ka biežāk un biežāk ir sadzirdamas runas par jaunās krīzes iespējamību .Tāpēc banku sektora arodbiedrību organizācijas aicina Valstu pirmās personas (G-20 topošā novembrī saietā) būt modriem, lai nepiepildītos runas par jauno krīzi.
„Mēs neesam pārliecināti, ka bezatlīdzības laiki ir beigušies„- teica UNI ģenerālsekretārs F. Dženings.
UNI Finance prezidenta Edgardo Loiza komentārs: „Mēs redzam neaprakstāmo alkatību un pat mānīju gūt ātro peļņu laikā, kad reālā ekonomika cieš zaudējumus. Atcerēsimies, ka 2007-2008 gadu krīžu rezultātā -30 miljoni cilvēku pazaudēja darbu”.
Vairāk šeit: http://www.uniglobalunion.org/news/banking-unions-call-g-20-vigilance
Konkurētspējas padomes ( competitiveness boards)
Eiropas Savienības komisārs, Valdis Dombrovskis. nupat paziņoja , bet Eiropas Savienības komisija publiskoja rekomendācijas dalībvalstīm par „Nacionālo Konkurētspējas Padomu „ izveidi. Eiropas savienības iekšienē.
Autori uzskata, ka tas veicinātu konkurētspējas koordināciju un uzraudzību analizējot ne tikai algas un darba izmaksas, bet arī ļoti svarīgus konkurētspēju raksturojošos jautājumus, kā apmācības, sabiedriskā infrastruktūra, pētniecība un attīstība, produktu un pakalpojumu kvalitāte un t.t.
Tomēr, EU arodbiedrībām (ETUC) ir cits viedoklis par šo tēmu. Konstatēts, ka Eiropas Savienība ir cietuši kā no investīciju tā arī no iekšējā pieprasījuma trūkuma.
Veidojot „Konkurētspējas Padomes” kuru darbība koncentrēsies galveno kārt uz algām- nenesīs reālo situācijas uzlabojumu Eiropā.kopumā. ETUC izskata ka ir javeido institūcijas ar daudz stiprāku darbošanās spēju, tādas kā „Sociālā ProgresaPārvaldes” (Social Progress Boards) lai EU valstīs būtu reāla darbība bezdarba, nabadzības un nevienlīdzības mazināšanai.
ETUC – Eiropas arodbiedrību konfederācija tiko kā nogādāja EU komisijai protestu par rekomendācijām dalībvalstīm veidot ”’Konkurētspēju Padomēs” „ jo šāda veida varas institūciju veidošana ierobežos sociālo partneru autonomiju, kolektīvās pārrunās un vispār mazinās sociālā dialoga iespējas. Brīnumaini, bet ETUC nebija informēts par tādas „rekomendācijas” tapšanu un aicina atlikt EU komisijas lēmuma pieņemšanu pirms tas nav izdiskutēts ar sociālajiem partneriem.
Vairāk šeit: http://www.uniglobalunion.org/news/etuc-letter-commission-introduction-competitiveness-authorities
Pasaules tirdzniecības organizācijas ( WTO) dalībnieku sabiedriskais Forums
WTO public forum
„Pasaules tirdzniecības organizācija ( WTO) darbojās bagātāko 1% pasaules iedzīvotāju labā” – tā teikts rezolūcijā, ko pieņēma 30.septembrī Ženēvā (WTO public forum).
Foruma dalībnieki – skaitā 1500cilvēki- globālo arodbiedrību ( ieskaitot UNI, ITUC, PSI, ITF) un citu sabiedrisko organizāciju pārstāvji, akadēmiķi, mediji, parlamentārieši.
Pasaules foruma dalībnieki bija vienis prāts, ka ir nepieciešams jauns biznesa modelis un ka nedrīkst pieļaut, ka ar „brīviem darbinieku kontraktiem” (pašnodarbinātie) tiek atšķaidītas darbinieku tiesības.
SDO (Starptautiskā Darba Organizācija ) paziņoja, ka pastāv 21 miljonus cilvēku, kuri ir verga stāvoklī šobrīd. Šo cilvēku sapnis ir tiesības atteikties no virsstundu darba bez bailēm pazaudēt darbu.
Strādnieks– nav priekšmets (labour is not a commodity)! Foruma dalībnieki uzskata, ka ir nepieciešama stingra darba likumdošana, reālā cilvēka tiesību ievērošana, koplīgumi, minimālās algas noteikšana, sociālās aizsardzības tiesības.
UNI, kopā ar ITUC strādā, lai nepieļautu Transatlantijas servisa direktīvas (TISA)pieņemšanu tādā kondīcijā kā šodien , kas vēl vairāk mazinās vietējas varas tiesības.
Vairāk šeit: http://www.uniglobalunion.org/news/wto-rules-work-top-1-not-vast-majority-workers
Samits Ženēvā ( par globālo darba nodokli )
Nodokļi skar visus!
„Global Labour tax’’ summitā Ženēvā sanāca kopā eksperti, arodbiedrības, sabiedrības pārstāvji un citi nodokļu likumdošanas speciālisti lai izrunātu globālo nodokļu noteikumus (global tax rules). Šodien tie nedarbojas. No strādājošiem tiek pieprasīts maksāt lielākus nodokļus un saņemt mazāk labumu vai pakalpojumu, tajāpašā laikā- multinacionālās kompānijas un bagātākie pasaules cilvēki – vispār izvairās maksāt nodokļus!
Forumā dalībnieki pauda viedokli ka valdībām ir stingrāk jāievēro likumu ievērošana, piekrīt minimālas nodokļu likmes ievērošanai un attīstīt finansiālā transakcijas nodokļa ieviešana.
Vairāk šeit: http://www.uniglobalunion.org/news/global-labour-tax-summit-tax-everyones-business
UNI reakcija uz noslēpumaino darījumu
Atklājās, ka 6.oktobrī 12 valstu pārstāvji pēc 5 gadu pārrunām Atlantā (USA) parakstīja Trans Pacific Partnership (sadarbības) līgumu (TPP jeb TPPA).Tas ir noticis neskatoties uz to ka pastāv dažādības
– intelektuālā īpašuma (ilguma ) tiesībās ;
– zāļu biotehnoloģijā;
– US nav noilgums zāļu patentiem unt.l.
Tas var ietekmēt, piemērām, pacientu tiesības uz lētākām zālēm.
TPP- nosaka pamatus tirdzniecībai, medicīnas un biotehnoloģiju jomā, kā arī e- comerc, īpašumi un vēl daudz ko.
Wikileaks dibinātais Julian Assange teica par šo darījumu: „Ja Jūs lasiet, rakstiet, publicējieties, domājiet, klausāties, dejojiet, dziediet vai izklaidējāties. Ja Jūs ražojiet vai patērējiet ēdamo. Ja Jūs slimojiet (ilgi vai vienu dienu), tas nozīmē, ka Jūs ska (crosshair) TPP līgums . Tas darījums skar 40% pasaules ekonomikas. ( valstis apkārt klusajām okeānam)
Visumā teksts paliek noslēpumā Tikai nelielam skaitam lielo korporāciju lobijiem bija dota pieeja tekstam. Mūsu globālās arodbiedrības UNI ģenerālsekretārs Filipp Dženings teica: „ Jaunais TPP līgums – tālu ejošs darījums ,tas stipri ietekmēs strādnieku tiesības un patērētājus uz 20 gadiem uz priekšu.”
Mūs informēja ka visas pārrunas notika aiz aizvērtām durvīm. Publika nezina pat par ko ir runāts. Tie izredzētie, kas tiek pie teksta – nedrīkst to kopēt, vai no rokas rakstīt piezīmes.
Demokrātija ir apdraudēta.
Šodien teksts nāks uz Parlamentiem pirms ratifikācijas un tā būs tā vieta un tas laiks, kad var mainīt vai atteikties no darījuma.
„Atkal valdības lielā biznesa un finansistu interesēm dod priekšroku vienkāršo iedzīvotāju interesēm un ierobežo digitālās brīvības.”
US stratēģija ir nodibināt jaunu globālo tiesisko un ekonomisko sistēmu (TPP,TTIP,TISA)
The US strategy to create a new global legal and economic sistem TPP, TTIP, TISA.
Atzīmējot 7 oktobrī vispasaules arodbiedrību akciju dienu cīņā par pienācīgiem darba algām un darba apstākļiem , – šogad galvenais lozungs, vai darbinieku vēlme ir – apstādināt korporatīvo alkatību (End corporative greed)!
Vairāk šeit: http://www.uniglobalunion.org/news/world-day-decent-work-urges-end-corporate-greed
Nacionālais līmenis
-Vai jaunatne zina savas tiesības? Konkurss „Zini! Ne mini!”;
-veidojam taisnīgu nodokļu sistēmu;
-‘’Parīzes Manifests’’ Eiropas arodbiedrību konfederācijas skats uz šodienas un rītdienas izaicinājumiem darbiniekiem un to ģimenēm;
-Atkal par nodokļu politiku…
1. LBAS organizēja konkursu „Zini! Ne mini!”.
No 5. oktobra līdz 8. oktobrim Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) sadarbībā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldi un Rīgas vispārizglītojošo skolu karjeras konsultantu apvienību organizēja informatīvās dienas un konkursu „Zini! Ne mini!”, kurā aicināja piedalīties Rīgas vispārizglītojošo skolu 10. – 12.klašu audzēkņu izveidotās komandas.
Vairāk lasiet šeit: http://www.lbas.lv/news/1110
2. 28.septembrī Finanšu ministrijā pirmo reizi sanāca darba grupa par koplīguma sociālo garantiju neaplikšanu ar papildu nodokli.
Pašlaik likums nosaka – uz katriem 100 EUR par pakalpojumiem, kas saistīti ar darbinieku ēdināšanu, transportu, dienesta viesnīcu un izglītības iegūšanu, jāpiemaksā vēl 79,34 EUR lieli darbaspēka nodokļi. LBAS piedāvā nepiemērot papildu darbaspēka nodokļus iepriekš minētajām sociālajām garantijām līdz 10% apmērā no gada bruto darba samaksas fonda, un nosakot šo sociālo garantiju vidējo apmēru uz 1 darbinieku.
Vairāk lasiet šeit: http://www.lbas.lv/news/1113
3. LBAS publiskoja latviešu valodā ETUC 13.kongresā pieņemto „Parīzes manifestu”
Vienoti solidaritātē par kvalitatīvām darba vietām, darbinieku tiesībām un taisnīgu sabiedrību Eiropā (pieņemts ETUC 13.kongresā 2.oktobrī).
Eiropas Arodbiedrību konfederācija (ETUC) pārstāv visus darbaļaudis Eiropā. Tā pastāv, lai veiktu pārrunas, kampaņas un īstenotu pasākumus labākai dzīvei un darba apstākļiem. ETUC iestājas par labāku Eiropu, kas balstās uz solidaritāti un vienlīdzību, sociālo taisnīgumu un kohēziju, mieru un demokrātiju. Tāpēc ETUC cīnās par ilgtspējīgu izaugsmi, pilnīgu nodarbinātību, kvalitatīvām darba vietām, taisnīgu atalgojumu, labiem sabiedriskiem pakalpojumiem, izglītību un apmācībām, taisnīgu nodokļu sistēmu, labu pārvaldību, brīvprātīgu un godīgu pārvietošanos, dzimumu līdztiesību un pamattiesību ievērošanu. Tas prasa atšķirīgu ekonomikas modeli Eiropā un pasaulē, un tādu attīstības procesu, kas ciena cilvēkus un vidi.
Vairāk lasiet šeit: http://www.lbas.lv/news/1121
4. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) organizēja diskusiju “Tautsaimniecības attīstībai labvēlīga nodokļu politika vai sabalansēts budžets?”
LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers akcentēja galvenās problēmas valsts budžeta veidošanas procesā, valsts puses ignoranci pret sociālo partneru ieteikumiem, katastrofālo situāciju veselības aprūpes un izglītības nozarē. Kā pozitīvu iznākumu šī gada sociālo partneru protestiem pret valsts budžeta veidošanu LBAS priekšsēdētājs minēja Finanšu ministrijas solījumu, ka Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Budžeta un nodokļu apakšpadomes ietvaros nākamgad tiks uzsākta nopietna diskusija par nodokļu sistēmas uzlabošanu vai pat maiņu.
Vairāk lasiet šeit: http://www.lbas.lv/news/1119
Nozares līmenis
-Par uzvaru tiesā par koplīguma izpildi
-par zvanu centra darbinieku drošību;
-par ārpusdarba aktivitātēm. Vēl joprojām, izmantojot brīnišķīgu laiku, braucam ekskursijās.
Par uzvaru tiesā par koplīguma izpildi
Šī gada oktobris tiesām ir īsts cienīga darba mēnesis, jo pēc 3 gadu ilga procesa tiesa atzina, ka Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrības likuma un koplīguma iztulkošana ir pareiza un ka jebkuras šaubas ir tulkojamas par labu darbiniekiem nevis akcionāriem. Šobrīd tiesa ir nolēmusi, ka jābūt Arodbiedrības uzraudzībai pār darbinieku uzkrājumiem pensiju fondā – kā tas paredzēts koplīgumā.
Šī ir neliela, bet loti nozīmīga darbinieku uzvara un pierada, ka tikai vienotība un organizētība ir spēks.
Priecāsimies par šo taisnības stariņu, bet noteikti neapstāsimies pie tā.
Darbiniekiem ir vajadzīga kvalitatīva, droša un taisnīga darba vieta!
Darbinieku arodbiedrības zvanu centros
15.oktobrī, Valsts Darba Inspekcija kopā ar LBAS speciālistiem (M. Pužuls), rīkoja Zvanu Centru Konferenci „;Darba Vide Zvanu Centros”.Konferencē LSAB pārstāvēja Digna Soboļeva no Cēsim un Ligita Brahmane –Lattelecom arodbiedrības uzticības persona.
Vairāk lasiet šeit: http://www.lsab.lv/lv/jaunums/get/nid/460
Ekskursijas
LSAB Lattelecom grupas arodbiedrības biedri 26. un 27. septembrī devās rudens ceļojumā uz Lietuvu. Ceļojuma laikā apskatīja Skaistkalnes baznīcu, pārejot pāri Biržu garākajam koka tiltam Lietuvā apskatīja Astravas muižu. Pēc tam jau ar autobusu devās apskatīt karsta kritenes.
Vairāk lasiet šeit: http://www.lsab.lv/lv/brivais-laiks/p1/